انواع نوشیدنی بر پایه اسپرسو

اسپرسو مارکت

با ضمانت اصالت و کیفیت کالا

جهت ارتباط با ما تماس بگیرید

فهرست مطالب

10 نوشیدنی بر پایه اسپرسو

 این روزها دیگر کمتر کسی پیدا می‌شود که قهوه را نشناسد؛ این دانه های خوش عطر با منشا گیاهی امروزه در تمام دنیا پرورش داده می‌شود.بهترین نوع قهوه مربوط به کشورهای آمریکا جنوبی و به خصوص برزیل است، این نوشیدنی پرطرفدار در طول تاریخ گاها مورد کم لطفی بسیاری از افراد و دولت ها قرار گرفته است .اما در قرن حاضر بعد از چای، محبوب ترین نوشیدنی جهان محسوب می‌شود و مزیت آن در تنوع نوشیدنی هایی است که همگی پایه ی قهوه دارند، مثل انواع نوشیدنی بر پایه اسپرسو که قصد داریم در ادامه راجع به آن به طور مفصل صحبت کنیم .

می خواهیم دو نوع عمده قهوه معرفی شود؛ قهوه عربیکا و قهوه رُبوستا، این دو نوع دانه ی عطری هر دو در یک خانواده اند اما تفاوت های باهم دارند.

البته تفاوت آنها باعث برتری نمی‌شود و محبوبیت انواع قهوه کاملا سلیقه ای است.

نکته اصلی اینجا است که انواع نوشیدنی بر پایه قهوه اسپرسو، می‌تواند با قهوه ی عربیکا، رُبوستا و یا ترکیبی از هر دو تهیه شود، که هر کدام از این انواع طرفداران خاص خود را دارد.

در ادامه ضمن بیان اطلاعات مختصری درباره این دو نوع قهوه به معرفی نوشیدنی های مختلف با قهوه و انواع نوشیدنی بر پایه اسپرسو خواهیم پرداخت.

اگر قصد خرید قهوه اسپرسو را دارید پس حتما سری به این لینک بزنید

انواع نوشیدنی بر پایه اسپرسو, اسپرسو مارکت

قهوه اسپرسو چیست؟

قهوه اسپرسو چیست؟ چرا تا این حد محبوب است؟ در واقع محبوبیت اسپرسو به ماهیت آن وابسته است. پیش از این گفتیم که قهوه اسپرسو میتواند ترکیبی از روبوستا و عربیکا باشد و یا صرفاً خالص از هر کدام که سلیقه شما است در ادامه ما از انواع نوشیدنی بر پایه اسپرسو اطلاعاتی به شما خواهیم داد.

اگر شما طرفدار طعم تلخ قهوه باشید روبوستا انتخاب مناسبی است اما اگر عطر بیشتری از قهوه انتظار دارید قطعا عربیکا را می‌پسندید، البته این دو نوع قهوه در میزان کافئین هم متفاوت اند.

پس اگر از آن دسته افرادی هستید که بعد از نوشیدن قهوه دچار اضطراب و تپش قلب می‌شوید حتما عربیکا را انتخاب کنید تا تجربه یک قهوه خوش عطر و کم کافئین داشته باشید.

و اگر همه این خصوصیات را یکجا می خواهید حتما قهوه خود را از ترکیب دلخواه هر دو نوع انتخاب کنید.

اما قهوه اسپرسو چیست ؟ چگونه از انواع دیگر قهوه متمایز می‌شود؟ و چه خصوصیاتی باعث می‌شود قهوه اسپرسو باکیفیت محسوب شود سوالاتی است که در ادامه قصد داریم به آنها پاسخ دهیم.

1_ اسپرسو و دبل اسپرسو

قهوه اسپرسو یک نوشیدنی تلخ و محبوب در تمام دنیا است، همچنین انواع نوشیدنی بر پایه اسپرسو تهیه می‌شود نیز طرفداران بسیاری دارد.دانه های قهوه زمانی که از گیاه مادر استخراج می‌شوند قبل از فرآوری قابل مصرف نیستند، برای رسیدن این دانه ها تا فنجان شما مراحل مختلفی را باید بگذرانند.که به صورت خلاصه شامل دو مرحله جداسازی دانه و برشته سازی قهوه سبز است.

البته مرحله جداسازی دانه خود فرایندی طولانی است که باید در بحثی جداگانه به آن پرداخت و در حوصله این متن نمی‌گنجد.مرحله ی برشته سازی نیز قهوه سبز را به قهوه رایجی که همه دیده ایم تبدیل می‌کند اما این پایان فرایند قهوه نیست.دانه های برشته قهوه برای تبدیل به انواع قهوه باید آسیاب شوند، میزان آسیاب شدن قهوه و نحوه عصاره گیری از آن خود طیف وسیعی از انواع قهوه را می‌سازد که یکی از آنها نیز قهوه اسپرسو است.

قهوه را بر اساس میزان برشتگی و ریزی یا درشتی آسیاب به سه نوع عمده ی ترک، فرانسه و اسپرسو ( که خواستگاه ایتالیا یی دارد) تقسیم بندی می‌کنند.در میان انواع قهوه اسپرسو تلخ تر و مزه و عطری قوی تر دارد، قهوه اسپرسو در حجم بیست و پنج تا سی میلی لیتر با عنوان سینگل شات و در حجم حدود شصت میلی لیتر با عنوان دبل شات شناخته می‌شود.

 

2_ لاته

قهوه لاته یکی دیگر از انواع نوشیدنی بر پایه اسپرسو تهیه می‌شود، این نوشیدنی در تمام دنیا طرفداران بیشماری دارد. می‌دانید که برای تهیه اسپرسو، آب را به دما هشتاد تا نود درجه یعنی حوالی نقطه ی جوش می‌رسانند. سپس تحت فشار، از بین قهوه آسیاب شده و فشرده شده می‌گذرانند، این فرایند یعنی شما یک عصاره با طعم بسیار قوی از قهوه خواهید داشت.

پس طبیعی است که پایه اکثر نوشیدنی ها از جمله قهوه لاته باشد، قهوه لاته یا کافه لاته نیز یک نوشیدنی ایتالیایی است که از ترکیب قهوه اسپرسو و شیر گرم تهیه می‌شود و دلیل نام گذاری آن هم همین است. اما آنچه قهوه لاته را محبوب می‌کند؛ فوم شیر است که لذت نوشیدن قهوه را دو چندان خواهد کرد. طبیعی است که فنجان های قهوه لاته نسبت به شات اسپرسو حجم بیشتری دارند.

نکته مهم دیگر راجع به قهوه لاته این است که با توجه به ترکیب آن با شیر، درصد کافئین آن نیز تعدیل شده و برای افرادی که بدنشان نسبت به کافئین واکنش منفی دارد، مناسب تر و دلچسب تر خواهد بود.

انواع نوشیدنی بر پایه اسپرسو, اسپرسو مارکت

3_ انواع ماکیاتو

قهوه ماکیاتو نیز یکی دیگر از انواع نوشیدنی بر پایه اسپرسو است، ماکیاتو با ترکیبی از اسپرسو و شیر آماده می شود، اما در واقع نام اسپرسو ماکیاتو برای آن مناسب تر است.قهوه ماکیاتو در حقیقت همان قهوه اسپرسو است که مقدار کمی فوم شیر به آن اضافه می‌شود.

قهوه ماکیاتو دو نوع کلی دارد که با کم و زیاد کردن حجم شیر و اسپرسو از یکدیگر متمایز می‌شوند اما پایه اصلی هر دو اسپرسو است.برخی طرفداران تندرو قهوه حاضر نیستند یک شات اسپرسو تلخ و دلپذیر را با هیچ ماده دیگری ترکیب کنند و تمام نوشیدنی هایی که بر پایه اسپرسو تهیه می‌شود را ترکیباتی بیهوده می‌دانند.

اما با این حال قهوه ماکیاتو در تمام دنیا طرفداران خاص خود را دارد چه به صورت اسپرسو ماکیاتو باشد و چه لاته ماکیاتو.در ادامه با ما همراه باشید زیرا به معرفی انواع دیگر نوشیدنی بر پایه اسپرسو خواهیم پرداخت

4_ ریسترتو

یکی دیگر از انواع نوشیدنی بر پایه اسپرسو یک نوع قهوه غلیظ و خوش عطر به نام ریسترتو است، شاید با خودتان بگویید این نوشیدنی ها همه یک شکل هستند، در پاسخ به این ایده باید گفت بله درست است . تمام انواع نوشیدنی بر پایه اسپرسو در حقیقت تفاوت های جزئی با یکدیگر دارند ؛ اما دوستداران قهوه هر یک از اینها را نوعی جداگانه از یکدیگر می‌دانند.

ریسترتو نیز از همان دانه های ریز آسیاب اسپرسو و با همان روش عبور تحت دما و فشار تهیه می‌شود.

اما با این تفاوت که حجم آبی که عصاره اسپرسو را در خود می‌پذیرد تقریبا نصف یک شات کامل اسپرسو است.

خروجی یک شات ریسترتو حجمی نزدیک به سی میلی لیتر دارد اما میزان قهوه در هر دو یکسان است. ریسترتو با اینکه غلیظ تر است ؛ طرفداران بسیاری دارد.

“اگر قصد خرید اسپرسوساز با کیفیت بالا و ضمانت اصالت کالا را داید این لینک را دنبال نمایید”

5_ آمریکانو

قهوه آمریکانو یکی دیگر از انواع نوشیدنی بر پایه اسپرسو است، همانطور که از نام این نوشیدنی مشخص است ؛ قهوه آمریکانو دستوری آمریکایی دارد .فرهنگ کافه آمریکایی نوشیدنی را رقیق تر و بدون طعم های اغراق شده می‌پسندد، برای تهیه یک قهوه آمریکانو به حدود چهارده تا هجده گرم قهوه نیاز داریم و تهیه آن به این صورت است که ابتدا قهوه اسپرسو را عصاره گیری می‌کنیم .

سپس در مقابل هر شات اسپرسو دو برابر آب با دمای جوش به آن اضافه می‌کنیم.همانطور که از طرز تهیه آن مشخص است؛ قهوه آمریکانو یک قهوه سبک و رقیق است .

طرفداران سرسخت اسپرسو گاها به این نوع قهوه انتقاد دارند اما با این وجود قهوه آمریکانو نیز همچون اسپرسو کلاسیک طرفداران بسیاری دارد و از نوشیدنی های پر طرفدار محسوب می‌شود، برخی افراد قهوه آمریکانو را به شکل سرد مصرف می‌کنند. در بخش های بعدی نوشیدنی های سرد بر پایه اسپرسو حتما به صورت اجمالی معرفی خواهد شد.

انواع نوشیدنی بر پایه اسپرسو, اسپرسو مارکت

6_ موکا

یکی دیگر از انواع نوشیدنی بر پایه اسپرسو که بسیاری از افراد آن را می‌پسندند؛ موکا است. موکا یک نوشیدنی با طعم شیرین تر نسبت به انواع نوشیدنی گرم با قهوه است که به دلیل وجود شکلات در ترکیب خود علاوه بر قهوه دوستان، افرادی که عاشق شکلات هستند را نیز جذب خود کرده است . برای تهیه موکا کافی است یک سینگل شات اسپرسو درست کنید، به آن شیر اضافه کنید سپس به آن فوم شیر بزنید (بله کاملا درست است تا اینجا یک کافه لاته تهیه کرده اید).

اکنون نوبت هنرنمایی شکلات است تا این نوشیدنی پرطرفدار را از دیگر انواع نوشیدنی گرم با قهوه متمایز کند.سرو موکا معمولا با حجم دویست و بیست میلی لیتر است اما گاهی باریستا برای سرو موکا ایده جذاب تری به کار می‌برد.یعنی موکا را در لیوان و با تزئین خامه سرو می‌کند، این انعطاف مسلما نشأت گرفته از وجود شکلات شیرین است.

7_ کاپوچینو

حال که موکا معرفی شد بد نیست کمی هم راجع به طرز تهیه کاپوچینو با اسپرسو صحبت شود.قطعا همه شما تجربه نوشیدن کاپوچینو را دارید . کاپوچینو یکی از معروفترین و همچنین محبوب ترین نوشیدنی هایی است که بر پایه اسپرسو تهیه می‌شود.کاپوچینو از ترکیب شیر، فوم شیر و شات اسپرسو تهیه می‌شود. بله دستور بسیار آشنایی است .

این نوع از خلاصه گویی باعث شده در یک نگاه تفاوتی میان کافه لاته و کاپوچینو نباشد.اما واضح است که کاپوچینو و لاته در طعم تفاوت های بسیاری دارند و این تفاوت نشأت گرفته از دوز شیر، قهوه و فوم شیر است‌.برای یک فنجان لاته باریستا از یک شات اسپرسو، یک واحد شیر گرم و کمی فوم استفاده می‌کند این در حالی است که کاپوچینو دارای مجموع سه واحد فوم، یک واحد شیر و یک شات اسپرسو است . لاکتوز شیر معمولا طعم شیرین ملایمی به کاپوچینو می‌دهد که باعث محبوبیت هر چه بیشتر آن می‌شود.

انواع نوشیدنی بر پایه اسپرسو, اسپرسو مارکت

8_ آفوگاتو

تا اینجا راجع به انواع نوشیدنی بر پایه اسپرسو صحبت شد اما انواع نوشیدنی سرد با قهوه نیز نوع پرطرفداری از فرهنگ نوشیدنی کافه است.قهوه های سرد یا اصطلاحا آیس کافی ها سال ها است که بین انتخاب های افراد جای خود را باز کرده اند.

تقریبا تمام انواع قهوه به صورت سرد نیز تهیه و سرو می‌شود اما یکی از انواع نوشیدنی سرد با قهوه که صرفا سرد تهیه و سرو می‌شود ؛ آفوگاتو است.

در حقیقت آفوگاتو یک دسر است که گاهی به اشتباه در منو نوشیدنی ها قرار می‌گیرد، برای تهیه این دسر جذاب ایتالیایی ، نیاز به یک شات اسپرسو گرم و حدود دو اسکوپ بستنی وانیلی داریم .

ترکیب این دو ماده اگرچه به نظر ساده باشد؛ اما طعمی فراتر از انتظار دارد.همچنین تضاد گرمی قهوه و سردی بستنی وانیلی نیز تجربه ای جذاب است که آفوگاتو را از دیگر دسرهای ایتالیایی متمایز می‌کند.

9_ فلت وایت

یکی دیگر از انواع نوشیدنی بر پایه اسپرسو فلت وایت است، این نوشیدنی یک نوع قدیمی از لاته یا کاپوچینو محسوب می‌‌شود.اما علی رغم شباهت هایش به این دو نوشیدنی ، تفاوت های عمده ای نیز با هر دو آنها دارد.

برای تهیه فلت وایت از یک شات اسپرسو و دو واحد شیر استفاده می‌شود، اما همانطور که از نام این قهوه پیدا است؛ شیر در فلت وایت نه به حالت فوم غلیظ است و نه شیر بلکه حالتی بین این دو دارد.کلمه فلت نیز به همین دلیل در نامگذاری آن استفاده شده، تا نشان دهد در این نوشیدنی خبری از فوم پر حجم و سنگین نیست.

در میان انواع نوشیدنی با قهوه فلت وایت نوشیدنی ای با معیارهای بدون اغراق و حد وسط محسوب می‌شود که طرفداران بیشماری را نیز به سمت خود جذب کرده است.

10_ پیکولو

تا اینجا با تنوع انواع نوشیدنی بر پایه اسپرسو و شیر آشنا شدید، اما خالی از فایده نیست نوع دیگری از نوشیدنی بر پایه قهوه با نام پیکولو را نیز بشناسید.پیکولو اگرچه به اندازه کاپوچینو معروف نیست و شرکت های مختلف هنوز مدل آماده و بعضا بی کیفیت آن را روانه بازار نکرده اند.

اما یکی از انواع نوشیدنی با قهوه و شیر است که اگر یک بار آن را امتحان کنید قطعا طرفدار آن خواهید شد.برای تهیه پیکولو، یک شان ریسترتو و صد میلی لیتر شیر بخار گرفته و فوم دار شده نیاز است.

این نوشیدنی طعم قوی تری نسبت به لاته و کاپوچینو دارد، اما آنچه پیکولو را از سایر نوشیدنی ها مجزا می کند عطر قوی آن است.علی الخصوص اگر با درصد بالایی از عربیکا و درصد پایین تری از روبوستا تهیه شود، به جرات به یکی از بهترین انواع نوشیدنی با قهوه و شیر تبدیل خواهد شد.

“اگر قصد خرید قهوه فول کافئین با کیفیت بالا و ضمانت اصالت کالا را داید این لینک را دنبال نمایید”

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Instagram Telegram
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه
فروشگاه
حساب کاربری من
0 محصول سبد خرید